0
Yunus
Editör
16 Ekim 2022 3369

İnstagram Ekran Görüntüsü Alınca Bildirim Gitmesi

Instagram Ekran Görüntüsü Alırken Bildirim Gider Mi? 

Diğer kullanıcıların paylaşımlarından instagram ekran görüntüsü alırken karşı tarafa bildirim gidip gitmediği konusunda birtakım kaygılar yaşanır. Instagram kullanıcılarının gizliliğini önemsemesi ve farklı kullanıcılarla veri paylaşımında bulunmamasıyla öne çıkan uygulamalardandır. Bu nedenle ekran görüntüsü alındığında karşı tarafa herhangi bir bildirim gitmemektedir. Herhangi bir kullanıcının hesabına girerek veya sayfanızda çıkan paylaşımlarından alınan ekran görüntüsünde karşıya bildirim ulaşmamaktadır. Kullanıcıların memnuniyetini ve özelini üst düzeyde tutan instagram, bu konu hakkında istisnai durumlar haricinde diğer kullanıcıları bilgilendirmemektedir. Genel olarak incelendiğinde instagram story ekran görüntüsü bildirim konusunda uygulamanın oldukça hassas davrandığı ve bilgi paylaşımında bulunmadığı söylenebilir. 

Instagram Ekran Görüntüsü Alma Bildirimi Nedir? 

Instagram ekran görüntüsü alma bildiriminden kasıt hikaye veya diğer paylaşımlardan ekran görüntüsü alındığında karşı tarafından bundan haberdar olmasıdır. Yapılan bilgilendirmelere ekran görüntüsü alma işlemlerinde bildirim gitme gibi bir durum yoktur. Bu durum başkalarının paylaştıkları hikayeler ve diğer paylaşımlar için geçerlidir. Paylaşımlardan alınan ekran görüntüsü farklı bir mecrada kullanıldığında bile karşı taraf bu konuda bilgilendirilmemektedir. Bu anlamda endişelenmeden story ve fotoğrafların ekran görüntülerini alabilirsiniz. 

Instagram, milyonlarca kişi tarafından kullanılan aktif bir video ve fotoğraf paylaşma uygulamasıdır. Gerçekleştirilen canlı yayın, hikaye paylaşımı ve gönderiler gibi pek çok alternatifle kullanıcıların birbirleriyle etkileşim içerisinde olmasını sağlar. Instagram üzerinde paylaşılan gönderileri doğrudan kaydetme seçeneği bulunmadığından ekran görüntüsü alma yöntemine başvurulabilir. Bu anlamda kullanıcılar, karşıya bildirim gidip gitmediği konusunda büyük endişeler yaşayabilir. 

İlk Siparişine Özel %10 İndirim!
BayiGram’ı keşfetmeniz için tüm siparişlerinizde geçerli %10 indirim bizden!
BAYiGRAM

Instagram Ekran Görüntüsü Alınca Ne Zaman Bildirim Gider? 

Instagram ekran görüntüsü alma işlemi esnasında bildirim gitmemekle beraber Direct üzerinden yapılan konuşmalarda aynı durum geçerli değildir. Direct mesajlardan karşılıklı konuşma sırasında atılan görüntüler anlık olarak kaybolabileceğinden ekran görüntüsü almak istenebilir. Fakat bu durumda karşı tarafın bilgilendirileceğinin unutulmaması gerekir. Instagram Direct üzerinden size özel şekilde atılan hikayelerin ekran görüntüsünü aldığınızda karşı tarafın bundan haberi olacaktır. Bunun sonucunda instagram dm ekran görüntüsü bildirimi konuştuğunuz kişiye ulaşmaktadır. Instagramda Direct Message üzerinden konuşma yapılırken ekran görüntüsü alındığında bildirim durumları şu şekilde belirtilebilir: 

  • Karşı taraftan gelen fotoğraflar kalıcı değil anlık olarak atıldıysa ekran görüntüsü bildirimi karşı tarafa gidecektir. Dolayısıyla ekran görüntüsü aldığınız an konuştuğunuz kişinin bundan haberi olur. 
  • Karşıdan herhangi bir fotoğraf gelmediyse ve standart yazı mesajlaşması niteliğindeyse ekran görüntüsü alınınca bildirim gitmemektedir. 

Instagramda gün içerisinde ana sayfa üzerinden pek çok veri akışı gerçekleşmektedir. Ana sayfada gezinti esnasında  instagram ekran görüntüsü alındığında kimseye herhangi bir bildirim gitmemektedir. Farklı uygulamalarda her ekran görüntüsü alındığında karşı tarafın bilgilendirilmesinden dolayı instagramda bu tip bir ön yargı oluşmuştur. Bu nedenle kullanıcılar paylaşımların ekran görüntüsünü almayı genellikle tercih etmemektedir. Fakat alındığı zaman hangi noktada karşı tarafı bilgilendirildiğinin bilinmesi, zor durumda kalmamak açısından önem taşır. 

Instagram Ekran Görüntüsü Bildirimi Nereden Çıktı? 

Instagram ekran görüntüsü alınca bildirim gitmesi sıklıkla gündeme gelen konulardandır. Ekran görüntüsü aldığında bildirim gittiğine dair söylentilerin kaynağı 2016 yılına dayanır. Direct Mesaj’da alınan ekran görüntüsünün karşı tarafa bildirim olarak gitmesinden sonra yaygın olarak böyle bir algı oluşmuştur. Bunun yanı sıra popüler olan Snapchat uygulamasında ekran görüntüsünde bildirim gitme özelliği bulunması da instagram için genelleşen algı devam etmiştir. Fakat instagramda hikaye veya paylaşımlardan ekran görüntüsü alındığı zaman bildirim gitmediği bilinmelidir. Bu durumda instagram hikaye ekran görüntüsü alanları görme gibi bir durum ortada yoktur. 

Instagram Ekran Görüntüsü Yerine Hangi Yöntemler Kullanılır? 

DM haricinde ekran görüntüsü alındığında karşıya bildirim gitmese bile bu durum kullanıcıların temkinli yaklaşmasına sebep olur. Instagram ekran görüntüsü alanlar bildirim gideceği korkusuyla bu işlemi yapmak istemez. Bu nedenle hiçbir şekilde ekran görüntüsü almak istemeyen kullanıcılarla karşılaşılır. Ekran görüntüsü alınmak istenmediği fakat belirli paylaşımların saklanmak istendiği durumlarda farklı yöntemlerden yararlanmak mümkündür. Ekran görüntüsü almak istemeyenlerin başvurabileceği yollar şu şekilde sıralanır: 

  • Gönderi Paylaşma: Kaybolmasını istemediğiniz, saklayacağınız ve ilerde işinize yarayabilecek birtakım fotoğraflar olabilir. Bu gibi durumlarda gönderide sağ tıklayarak açılan pencereden “Paylaş” tercihi yapılabilir. Karşınıza çıkacak olan sosyal medya hesaplarınızdan herhangi birini seçerek paylaşımın oraya yönlendirilmesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede kaybolmasından endişe ettiğiniz gönderileri ekran görüntüsü almanıza gerek kalmadan saklama fırsatına sahip olabilirsiniz. 
  • Bağlantı Kopyalama: Gönderi paylaşma seçeneğinde olduğu gibi sağ tıklanınca açılan pencereden “Bağlantıyı Kopyala” şeklinde seçim yapılır. Kopyalanan bağlantı dilediğiniz yere yapıştırılarak kaybolma riskinden kurtulmuş olur. Gönderi paylaşma ve bağlantı kopyalama durumu gizli hesaplarda işe yaramamaktadır. Yalnızca herkese açık olan hesapların gönderilerinde sağa tıklandığı zaman bu seçenekler karşınıza çıkmaktadır. 
  • DM Olarak Gönderme: Instagramda bulunan video veya fotoğrafların kaybolmasını istemeyenler DM olarak gönderme seçeneğini kullanabilir. Gönderilerin tam altında bulunan kağıt uçak ikonunu seçerek dilediğiniz kişiye gönderebilirsiniz. Favori paylaşımlarınızı veya ilerde ihtiyacınız olabilecek gönderileri herhangi bir arkadaşınıza yollayarak kaybolmamasını sağlayabilirsiniz. Bu şekilde ihtiyacınız olan zamanlarda mesajlar bölümünü açarak daha önceden yollamış olduğunuz gönderilere pratik şekilde erişebilirsiniz. 
  • Gönderi Kaydetme: Instagram üzerinden gönderileri kaydetmek, sıklıkla başvurulan yollardandır. Kullanıcıların kaydettikleri tüm gönderiler kaydedilenler klasöründe birikerek arşiv niteliğine dönüşür. Kaydetmek istediğiniz gönderinin yanında bulunan imlece tıklayarak işlemi gerçekleştirebilirsiniz.  Kaydedilen gönderilere yeniden ulaşabilmek için ise profil ekranının sağ üst kısmında yer alan 3 çizgi imlecinden “Kaydedilenler” bölümüne ulaşabilirsiniz. 

Genel olarak instagram ekran görüntüsü alınca bildirim gider mi sorusunun cevabının net şekilde hayır olduğu söylenebilir. Gizliliğe ekstra önem veren uygulamalar arasında bulunan instagram, kullanıcılarının bu bilgisini hiçbir şekilde paylaşmamaktadır. Karşı taraftan size yollanan özel mesajlardaki storyler haricinde diğer durumlarda kesinlikle instagram ekran görüntüsü alındı bildirimi gitmesi söz konusu değildir.

Bu içeriği beğendin mi?
Emojilerle tepkini insanlarla paylaş!
YORUMLAR
Adımı Sansürle
    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, hemen sen yap!
    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, hemen sen yap!
+
Aktif Müşteri
+
Toplam İşlem
Kişi
Tam Zamanlı Çalışan
+
Sosyal Medya Platformu