YouTube, her geçen gün popülerliğini arttıran internet kullanıcı popülasyonunun neredeyse %80’ine yakınını ilgilendiren bir sosyal paylaşım platformudur. İlk ortaya çıkış amacı bir video paylaşım platformu olsa da daha sonra gelişen sistem ve Google işbirliği ile sponsor ve para kazanma aracı haline de gelmiştir. Son eklenen seçeneklere göre YouTube Kids, YouTube music ve YouTube film gibi bölümler ile içeriği de genişletilmiştir. YouTube, ilk olarak 2005 yılında bir video paylaşma platformu eksikliğini gidermek amacı ile kurulmuştur. Kuruluşunda ise 3 eski Paypal çalışanın dahiyane fikri sayesinde günümüzün en çok kullanılan ikinci internet platformu haline gelmiştir. Tarihinde en büyük iki dönüşüm ise Google tarafından alınması ve sponsorlu video içeriği paylaşma sonrasında oluşmuştur. Sponsor ve etkileşim sayesinde YouTube üzerinden para kazanmak isteyen kişiler için beğeni, paylaşım oranı ve yorum gibi istatistikler büyük önem taşımaktadır. Aynı zamanda bu etkileşimler videonun trendler listesine taşınmasına ve daha çok insan yardım etmesine de olanak sağlamaktadır. Dolayısıyla YouTube yorum beğeni satın al seçeneği, içerik yükleyerek para kazanmak isteyenler için ideal bir şans sunmaktadır.

 

Youtube Nedir Ve Nasıl Kurulmuştur?

 

YouTube kuruluş süreci 2005 yılının Şubat ayına denk gelmektedir. Bir grup arkadaşın bir akşam yemeğinde toplanması sonucunda ortaya çıkan azı sorunlara çözüm üretmek amacı ile yaratılan bir platform olarak da görülebilir. Video paylaşma amacıyla bir eksikliğin giderilmesi amacı ile kurulmasının ardından büyük bir ilgi ile karşılaşmıştır. Bir yıl içerisinde hızlı bir büyüme göstererek büyük şirketlerinde de ilgisini üzerine çekmiştir. Bu dikkat 2006 yılında, kurulmasından 1. 5 yıl sonrasında Google tarafından satın alınarak nihayete ulaşmıştır. Bu satış ile birlikte Google, Arama Motoru ile optimize olarak video kısımda doğrudan erişim sağlanabilir hale gelmiştir. Zaman içerisinde erişim sorunları yaşansa da bu sorunların üstesinden gelinerek en popüler içeriklerden biri olmayı sürdürmüştür. İlk kurulum olarak HTML kodlama sistemi kullanılarak oluşturulan YouTube zaman içerisinde gelişerek daha kullanışlı bir hal almıştır. Google ile birlikte ilk piyasaya sürülüşünden bu yana çeşitli eklentiler ve avantajları da alarak popülerliğini her geçen gün arttırmaktadır.

 

Youtube Kullanımı Nasıl Olmaktadır?

 

YouTube kullanımı için yapılması gereken ilk işlem Google üzerinden bir hesap açmak olacaktır. Bir e posta hesabı ile birlikte YouTube hesabı açarak, video izlemeye ve yüklemeye başlayabilirsiniz. Video izleme ve yüklemenin yanı sıra YouTube videoları üzerinde fikrinizi belirtebileceğiniz beğeni ve yorum seçenekleri de bulunmaktadır. Bu noktada bulunan seçenekler aşağıdaki gibidir;

 • Like: YouTube kullanıcıları beğendikleri videoları beğen butonuna basarak belirtebilir.
 • Dislike: YouTube üzerinde bulunan videoların beğenilmemesi halinde kullanabilecekleri butondur.
 • Yorum: YouTube kullanıcıların video hakkında ya da iletişim kurmak ve daha fazla kişiye ulaşmak için yorum seçeneğini kullanabilmektedir.
 • Paylaşım: Videoların YouTube dışında diğer sosyal medya ağları ya da mesajlaşma platformlarında da paylaşmasını sağlamaktadır.

YouTube üzerinden kullanıcılar tarafından fikir beyan etmek amacı ile yapılan bu etkileşimler videoların daha fazla kişiye ulaşması için önemli bir yere sahiptir. Youtube yorum beğeni hilesi hizmetleri ile video yükleyen bir kişi videolarının daha ön plana çıkması ve trendler gibi herkesin kolaylıkla görülebileceği bir alanda sergilenmesi sağlanmaktadır.

 

YouTube Platformunda Kanal Türleri ve Sponsorlar Ne İşe Yaramaktadır?

 

YouTube video yükleyerek para kazanabileceğiniz bir sisteme sahiptir. Özellikle 2009 yılında ilk sponsorlu video alınmaya başlaması ile reklam ve pazarlama için de ana merkezlerden biri haline gelmiştir. Gün içerisinde 5 milyara yakın bir izleme oranına sahip olduğu düşünüldüğünde farklı bölgelerden farklı insanlara ulaşılabilirliği oldukça büyüktür. Bu da pazarlama yapmak isteyenlerin yoğun ilgi duymasına sebep olmaktadır. YouTube üzerine yüklenen videoları ve yüklenen kanalları kategorize eden bazı kanal türleri bulunmaktadır. YouTube yetkilileri tarafından belirlenen bu türler;

 • YouTuber,
 • Guru,
 • Komedi,
 • Müzisyen,
 • Director şeklindedir.

Kullanılan bu kanal türlerinde müzik kanalları son yıllarda büyük bir ivme kazanarak, YouTube müzik ile daha özel bir alana taşınmıştır. Müzik sektörü, YouTube platformunun daha fazla tanınmasında da büyük bir yere sahiptir.

 

YouTube Video Yükleme Koşulları Var Mıdır?

 

YouTube video paylaşma öncesinde ve sonrasında bazı koşullara uyamayan videoların kaldırılmasını sağlamaktadır. YouTube yetkilileri tarafından belirlenen koşullarda temel olarak toplumsal kurallara ve yasalara uymayan olumsuz davranışların yaygınlaştırılması engellenmek istenmektedir.  YouTube tarafından belirlenen koşulları;

 • Şiddet,
 • Suç,
 • Tehdit,
 • Pornografi şeklindedir.

Yukarıda belirtilen koşulları içeren bir video yüklenmesi halinde video YouTube yetkilileri tarafından kaldırılmaktadır. Bu koşulları sağlamadığı düşünülen bilgiler kullanıcılar tarafından da şikayet edilebilmektedir.

 

YouTube Platformu İle Pazarlama ve Reklamın Önemi

 

YouTube, pazarlama ve reklam yapılabilecek bir platform oluşu ile işletmeler için önemli bir piyar alanı oluşturmaktadır. YouTube kanalları ve videoları hem ek gelir hem de tanınma açısından büyük bir farkındalık yaratmaktadır. Diğer yandan, reklam yapmak isteyen işletmeler ve kurumlar bu işlemi izlenme, beğeni, yorum ve paylaşım oranı yüksek kanallar ile anlaşarak, sponsor olarak da yapılabilmektedir. Bu noktada, sponsor ve reklam almak için uğraşan kanlarlın ilk olarak yapması gereken dikkat çeken oranda bir etkileşim almasıdır. Bu etkileşimin sağlanması için en önemli etkenlerden bir tanesi beğeni ve yorumdur. Youtube yorum beğeni hizmeti seçenekleri ile birlikte istenilen etkileşim yakalanabilir. YouTube platformunda yeni olan ve ilk sıralara çıkmak isteyen kişiler doğal bir süreç içerisinde çok fazla bekleyebilmektedir.  Bu beklemenin daha az olması için yorum ve beğeni satın alımı ile kanallar daha fazla kişiye ulaşabilmektedir.

 

YouTube Platformu Ne Kadar Kişiye Ulaşmaktadır?

 

YouTube platformu üzerinde giriş yapan kişi sayısı her geçen yıl katlanarak artmaktadır. Google ardından en çok ziyaret edilen sitelerden biri olması ile bilinen YouTube, bir ay içerisinde yaklaşık 2 milyar kullanıcı tarafından ziyaret edilmektedir. Gün içerisinde 5 milyarı aşan video izlenme sayısı ile son yılların en büyük pazarlama ve reklam alanlarından biri haline de gelmektedir. Dünya genelinde 91 ülkede yayın hayatını devam ettiren YouTube üzerinden fazla kişiye ulaşmak ve sponsor almak için etkileşimi yüksek tutmak gerekmektedir. Youtube yorum beğeni ücretsiz hizmetleri sayesinde YouTube üzerinde etkileşimi arttırarak, tanınırlılığınızı yükseltebilirsiniz.

 

YouTube Yorum ve Beğeni Hizmetlerinin Önemi

 

YouTube üzerinden belirli bir kitleye ulaşmak için toplumsal yönelimleri ve ihtiyaçları iyi gözlemek ve bu doğrultuda en yaratıcı videoları çekmek gerekmektedir. Videoların içerikleri ve konusu ilginin ve etkileşimin artması açısından önemlidir. YouTube üzerinden etkileşimi arttırmak için ise beğeni, yorum, izlenme sayısı ve paylaşım oranının arttırılması sağlanmalıdır. Bu noktada, youtube yorum beğeni hilesi 2020 hizmetleri, YouTube üzerinde benzer videolar arasında ön plana daha kolay çıkmanızı sağlayacaktır. Bir kere tanınan videolarınız ile belirli bir izleyici kitlesi oluşturarak, daha fazla kitleye ulaşmaya başlayacaktır. YouTube algoritması çerçevesinde yorum ve beğeni sayısı izlenme sayısı kadar önemli olduğu için videoların ön plana çıkması ve daha fazla izlenme alması için kullanılabilir.