Instagram profilinizi kısa sürede başarıya taşımak için farklı birçok yol bulunuyor. Bu yollardan en bilinen olanları keşfet ve paylaşılan gönderilerdir. Ancak son zamanlarda uygulamaya dahil edilmiş ve uygulamada özel bir amaca sahip IGTV özelliği, beklenilenden fazla bir etki yaratıyor. Videolarınızı ve profilinizi öne çıkan bir profil yapmak için IGTV yorum satın al hizmetimizi sizlere sunuyoruz.  

 

IGTV Nedir?

 

  IGTV, Eylül 2018 yılında Instagram uygulamasına eklenmiş bir video paylaşma özelliğidir. Bu video paylaşma özelliğinin uygulama içerisinde bulunan özelliklerden büyük farkları bulunuyor. Burada paylaşılan videolar profilinizle bağlantılıdır ancak gönderilerinizin içinde bulunmaz. Profilinizde bulunan IGTV yazılı alana girildiğinde ancak ziyaretçileriniz IGTV videolarınızı izleyebilir ve etkileşimde bulunabilir. Bu nedenle videolarınızın doğal bir hız ile popüler olması zorlaşıyor.  

 

IGTV Ne Amaçla Kullanılıyor?

 

  Instagram’ın yeni özelliklerinden biri olan IGTV, kuruluş ve kullanım amacı olarak Instagram içerisinde bulunan televizyondur. Instagram uygulamasında video paylaşmak için kişilere 4 farklı alan sunuluyor. Bunlardan en popüleri hikaye ve normal gönderilerdir. Ancak hikayelerde paylaşılabilen video uzunluğu max. 15 sn’dir. Gönderi olarak paylaşılan videolar ise 1 dakikadan uzun olamaz. Bu nedenle kullanıcılar uygulama içerisinde 1 dakikadan uzun video paylaşamıyordu. Paylaşmak istediği durumlarda videoyu parçalara bölmek zorunda kalıyorlardı. IGTV’de paylaşılan videoların sınırı ise mobilden yapılan yüklemelerde 15 dk’dır. Eğer Instagram web sürümünden paylaşım yaparsanız bu süre 60 dakikaya kadar uzuyor. Yani kullanıcıların 1 dakikalık süreden kurtularak 1 saate kadar paylaşım yapması sağlanıyor.  

 

IGTV Yorum Neden Önemlidir?

 

  IGTV kanalında video paylaşmak istiyorsanız, videolarınızın başarıya ulaşması için en önemli unsurlardan biri videonuzun yoruma sahip olmasıdır. Çünkü Instagram algoritmalarında yorum olmasını seviyor. Daha çok yoruma sahip videoları tartışılan ve gündemde olan bir video olarak düşünüyor. Sonuç olarak fazla yoruma sahip olan bu videoyu daha çok kullanıcıya sunuyor. IGTV yorum sayınızı artırmak için birçok farklı yöntem bulunuyor. Bu yöntemlerin büyük çoğunluğu kaliteli içerik paylaşımı, izleyicilerin yorum için harekete geçirilmesi gibi yöntemlerdir. Ancak bu yöntemleri başarılı bir şekilde denemenize rağmen beklediğiniz sonucu almak uzun süre alır. IGTV yorum fırsatımızdan yararlanarak kısa sürede beklediğiniz popülerliğe ulaşabilirsiniz.  

 

IGTV’de Kimlerin Videosu Yayınlanıyor?

 

  IGTV, kendi platformu içerisinde paylaşım yapan kişilerin videolarını diğer kullanıcılar ile buluşturuyor. Eğer bir kullanıcı sizi takip ediyorsa bu alana giriş yapar yapmaz sizin videolarınızı görecektir. Ancak sizi takip etmeyen kişilere de ulaşarak videolarınızın ünlenmesini sağlayabilirsiniz. Bu bölümde ise uygulanan algoritma beğeni ve yorum üzerine oluşuyor. Yani bir video ne kadar beğeni ve yoruma sahipse diğer kullanıcılar ile o kadar buluşturuluyor. Instagram uygulaması içerisinde algoritmayı en çok etkileyen unsur yorumdur. IGTV yorum hilesi hizmetimiz ile IGTV videolarınızın kısa süre içerisinde popüler bir hale gelmesini sağlıyoruz.  

 

Instagram IGTV Özellikleri Nelerdir?

 

  Instagram IGTV, kullanıcıların profilinde bulunan ekstra bölüm ile giriş yaptıkları ve o alana özgü videoların paylaşıldığı videodur. 2018 yılında uygulamaya eklenen bu özellik birbirinden farklı birçok özelliğe sahiptir.

 • IGTV ile paylaşılan videoların süresi uzadı. Eskiden en uzun 1 dakika olan bu süre mobil cihazlarla yapılan paylaşımlarda 15, web sürümü ile yapılan paylaşımlarda 1 saate kadar uzatıldı.
 • IGTV videoları paylaşıldıkları andan itibaren kişinin isteği ile kaldırılana kadar profilde kalır. Hikaye gibi 24 saat sınırlaması olmayan bu özellikteki videolar silinmediği durumda sonsuza kadar orada kalır.
 • IGTV’de paylaşılan bir videoyu bir kullanıcı sınırsız kez izleyebilir.
 • IGTV videoları yalnızca dikey formatta çekilen videolardır. Yatay videolar bu alanda sergilenemez.
 • Bir kullanıcı IGTV kısmına giriş yaptığında video otomatik olarak oynamaya başlar. Ekran üzerinde gerçekleştirilen küçük hareketler ile arama ya da videolar arasında geçiş mümkündür.
 • Instagram IGTV özelliğinde Youtube’dan esinlenilmiş. Kişiler IGTV içerisinde bir kanala sahip olur ve takipçilerin bu kanala abone olması durumunda tüm güncel videoları görür.
 • IGTV detayları planlanırken tamamen kullanıcı alışkanlıkları düşünülmüş ve ona göre planlama yapılmıştır.
 • IGTV içerisinde yayınlanan videoların altında izlenme barı bulunuyor. İzleyiciler bu bar yardımı ile videoyu ileri ya da geri sarabilir. İsterse video içerisinde atlama da yapılabiliyor.

 

Instagram IGTV İçin Ayrı Bir Hesap Mı Oluşturuluyor?

 

  Instagram IGTV’de paylaşılan videolar doğrudan profilinize girildiğinde görülmez. Eğer IGTV içerisinde bir paylaşım yapmak istiyorsanız önce Youtube gibi kendinize bir kanal açmanız gerekir. Ancak bu kanalın açılması için kullanıcıların yeni bir hesap oluşturmasına gerek yoktur. IGTV kanalı oluşturmak için profilinize girmeniz ve yukarıda bulunan (+) artı işaretine basarak yeni içerik oluşturma seçmelisiniz. Bu işlemde size oluşturabileceğiniz bütün paylaşım türleri bir arada sunuluyor. Listede bulunan seçeneklerden IGTV’yi seçerek videolarınızı paylaşmaya başlayabilirsiniz.

 

IGTV Paylaşırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

 

Instagram ilk olarak eklediği story özelliği ile video paylaşmak için özel bir alan oluşturdu. Ancak uygulama içerisinde sürekli kısa videolar paylaşmak video üreticilerini zorluyor. Bu nedenle tüm bu formatların dışında yeni bir özellik eklendi. IGTV paylaşımı yapmak Instagram içerisinde alışılmış video paylaşımından farklılık gösteriyor. Kendine ait özellikleri ile belirli sınırlar ve özgürlüklere sahiptir.

 • IGTV’de yalnızca tamamlamış olduğunuz videoları paylaşabilirsiniz. Video editleme, montajlama ve değiştirme gibi işlemleri burada yapamazsınız.
 • Instagram IGTV özelliğini daha rahat kullanmak için Instagram TV uygulamasını indirebilirsiniz. Ancak bu uygulamayı indirmek zorunlu değildir, yükleme işlemlerinizi normal Instagram’dan da yapabilirsiniz.
 • IGTV içerisinde video kayıt işlemi gerçekleştiremezsiniz. Yani paylaşmak istediğiniz video önceden kayıt edilmiş olmalıdır.
 • Bu alanda popüler bir kanala sahip olmak istiyorsanız videolarınızın etkileşimine özen göstermelisiniz. IGTV yorum kasma gibi hizmetlerimiz size yardımcı olacaktır.
 • Kaydettiğiniz videoları dikey formda kaydetmelisiniz. Yatay olarak kaydedilmiş videolar paylaşılması uygun videolar değildir.

 

Instagram IGTV Kullanılması Profil İçin Etkili Bir Yöntem Midir?

 

Geniş kitlelere hitap etmek istediğiniz bir profiliniz olsun istiyorsanız uygulama içerisinde bulunan hiçbir alanı kullanmadan geçmemelisiniz. Amacınız ziyaretçilerinize ve daha fazlasına ulaşmak olduğu için her kullanıcının sevebileceği özellikleri kullanmalısınız. Instagram içerisinde birçok kullanıcı doğrudan ya da dolaylı olarak IGTV videolarını izliyor. Instagram IGTV uygulamasını kullanarak:

 • Uzun süreli videolar paylaşabilirsiniz. Özellikle takipçilerinizin ya da potansiyel takipçilerinizin izlemekten hoşlandığı uzun videolar seçebilirsiniz.
 • Birden çok alanda kendi isminizi gösterebilirsiniz. Sizi yalnızca profilinizi takip eden kişiler değil IGTV takip eden kişiler de görebilir.

 

Kaliteli bir IGTV Videosu Nasıl Yapılır?

 

IGTV videolarının kaliteli olması ve Instagram tarafından paylaşılabilir olarak görülmesi için farklı özellikler bulunuyor.

 • Videonuz MP4 formatında olmalıdır. Yani hem görüntü hem de ses içermelidir.
 • Dikey videolar için ideal ölçü 9:16 en boy oranıdır. Tercihen kullanmanız gereken boy budur. Eğer yatay çekim yapmak isterseniz 16:9 en boy oranı kullanmalısınız. Ancak yatay videolar çekilmesi önerilmez.
 • Videonuzun yorum sayısının fazla olması önemlidir. Instagram yorumlara dikkat eder ve fazla yorumlu bir videoyu daha çok paylaşmaya meyillidir. IGTV yorum satın al yöntemimiz ile videolarınızın başarı yakalamasını sağlıyoruz.
 • Videolarınızın kalitesi en az 720p olmalı ve saniyede 30 fps kare sunmalıdır.